Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "EXPERT" Mirosław Kukurowski

Ile kosztuje eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu?

Ile kosztuje eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu?

Klimatyzacja w mieszkaniu jest inwestycją, która niesie ze sobą określone korzyści. W lecie skutecznie ochładza gorące powietrze, przynosząc odpowiedni komfort termiczny. Jesienią i zimą pomaga dogrzewać pomieszczenia oraz filtrować powietrze z kurzu i drobnoustrojów. Zanim jednak zdecydują się Państwo na montaż klimatyzacji, warto poznać i skalkulować koszty jej bieżącej eksploatacji.

 

Co wpływa na koszt utrzymania klimatyzacji?

Na koszty utrzymania klimatyzacji wpływa kilka różnego rodzaju czynników. Należy wymienić tutaj:

- koszt montażu całej instalacji chłodzącej,

  • - pobór energii elektrycznej, niezbędnej do działania urządzenia – jest to zarazem największy wydatek przy bieżącej eksploatacji klimatyzacji,
  • - wymiana filtrów,
  • - koszt czyszczenia instalacji,
  • - koszt regularnego serwisu,
  • - cena ewentualnych napraw.

 

 

Koszt zamontowania instalacji chłodzącej

Najczęściej wybieranym typem instalacji chłodzącej jest klimatyzacja typu split. Przy wyborze konkretnego urządzenia zwróćcie Państwo uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Najwyższa klasa A+++ to gwarancja najmniejszego zużycia prądu pobieranego przez urządzenie. Warto sprawdzić także jego sprawność energetyczną, która w najbardziej wydajnych urządzeniach dochodzi do poziomu 8,5.

Koszt sprzętu typu split, złożonego z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, zaczyna się od około 1200zł. Zainwestowanie w lepszy, a zarazem nieco droższy model, będzie zarazem gwarancją jego wyższej wydajności i mniejszego poboru prądu. Oprócz ceny samego urządzenia, należy doliczyć również kwotę jego zainstalowania. Zazwyczaj wynosi ona około 1000-2000 złotych.

 

Koszty energii elektrycznej zasilającej klimatyzator

Ilość prądu pobieranego przez urządzenie w dużej mierze zależy od jego mocy. Standardowo przyjęte jest, że klimatyzator zamontowany w pomieszczeniu o powierzchni 50 m2 pobiera w ciągu godziny pracy 5 kWh. Aktualna stawka 1 kWh prądu w taryfie G11 wynosi średnio 0,55 groszy – jej ostateczna cena zależy od dostawcy prądu. Jeżeli zatem instalacja pracuje przez 8 godzin dziennie, pobiera w tym czasie 40 kWh, a dobowy koszt prądu niezbędnego do jej zasilania wynosi 22 złote. Przy założeniu, że w okresie letnim pracuje ona codziennie, w skali miesiąca koszt jej utrzymania będą oscylować w granicach 650 złotych. Analogicznie mniejsze lub większe urządzenie będzie zużywać odpowiednio mniej lub więcej energii. Przełoży się to na wysokość Państwa rachunków za prąd.

Jeżeli w Państwa budynku używana jest inna taryfa, koszty zasilania instalacji chłodzącej mogą się również różnić. Duży wpływ ma także pogoda – rzadko zdarza się, by cały miesiąc obfitował w temperatury wymagające całodziennej pracy klimatyzacji.

 

Koszty serwisu klimatyzacji

W cenę serwisu klimatyzacji zazwyczaj wliczony jest jej przegląd, czyszczenie, uzupełnienie freonu oraz wymiana filtrów. Korzystanie z usług profesjonalnego serwisu jest szczególnie istotne w momencie, gdy Państwa urządzenie znajduje się na gwarancji. Samodzielna konserwacja instalacji może bowiem grozić utratą rękojmi.

 

Czyszczenie oraz konserwacja klimatyzacji powinna być wykonywana raz do roku. W trakcie czynności obsługowych serwisant wykona także wymianę filtrów. Utrzymywanie instalacji w odpowiedniej czynności pomaga usunąć zanieczyszczenia i drobnoustroje. Ich zaleganie w przewodach i filtrach powoduje obniżenie wydajności urządzenia, jego głośną pracę, a także zwiększony pobór prądu – skutkujący wzrostem rachunków za energię elektryczną.

 

Ostateczny koszt ceny profesjonalnego serwisu w głównej mierze zależy od specyfiki zastosowanej instalacji chłodzącej. Duży wpływ na jej cenę ma również region, w jakim została ona zlokalizowana.

 

Jak zmniejszyć koszty bieżącej eksploatacji klimatyzacji?

Jeżeli wprowadzą Państwo w życie kilka wskazówek, realne jest obniżenie kosztów utrzymania klimatyzacji nawet o 20%. Istotne jest utrzymywanie pełnej drożności przewodów chłodzących – pozwoli to na mniejsze zużycie prądu. Warto zadbać o uszczelnienie i dobrą izolację pomieszczeń, a także nie wietrzyć mieszkania w momencie działania instalacji. Jeżeli wychodzą Państwo z domu lub przez długi czas nie korzystają z wybranych pokoi, wskazane jest wyłączanie urządzenia w tych obszarach.

 

Klimatyzacja jest instalacją, która cieszy się stale rosnąca popularnością. W upalne dni przynosi wytchnienie, ułatwiając pracę, relaks i spokojny sen. Wysokiej klasy instalacja pobiera minimalne ilości prądu – koszt jej używania w całym okresie letnim nie powinien przekroczyć 1500 złotych w skali roku. Oprócz ceny energii elektrycznej pamiętajcie Państwo również o kwocie za coroczny serwis, która powinna wynieść maksymalnie 300 złotych.

 

Zapraszamy także na:

Copyright © 2014. Expert.