Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "EXPERT" Mirosław Kukurowski

Czyszczenie klimatyzacji typu split - jaki i kiedy ją czyścić oraz czy zlecać pracę firmie montującej klimatyzację

Czyszczenie klimatyzacji typu split

 

Coraz wyższe temperatury oraz wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że klimatyzatory cieszą się niesłabnącą popularnością. Można nawet spodziewać się, że będzie ona systematycznie rosła. W dzisiejszym tekście nie będziemy jednak skupiać się głębiej na pozytywnych aspektach działania klimatyzatora i punktować zalet związanych z jego posiadaniem. Przybliżymy za to kwestię bardziej prozaiczną. Mowa o czyszczeniu urządzenia. Wiele osób zastanawia się, jak często wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Często też użytkownicy klimatyzatorów split zastanawiają się, czy są w stanie samodzielnie zadbać o precyzyjne wyczyszczenie całej klimatyzacji, czy lepiej zlecić to zadanie specjaliście. Mamy nadzieję, że tekst poniżej rozwieje Państwa wątpliwości na ten temat.

 

 

 

Dlaczego należy regularnie czyścić klimatyzację?

 

Odpowiedź jest prosta: klimatyzacja, która nie jest regularnie czyszczona, w końcu przestanie właściwie działać. Warto podejmować zabiegi pielęgnacyjne również z innych powodów. W skrajnych przypadkach, na skutek awarii, może dojść nawet do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu człowieka. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nieczyszczona klimatyzacja może szkodzić również „po cichu". W pomieszczeniu, w którym zamontowane jest takie zaniedbane urządzenie, lokatorzy mogą być narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Jeśli przyjrzeć się nieczyszczonej klimatyzacji pod mikroskopem lub wykonać inne testy, wnioski mogą być zatrważające. Badania dowodzą bowiem, że w tak zgromadzonym materiale znaleźć można groźne bakterie (m.in. pałeczki ropy błękitnej, gronkowiec złocisty) oraz grzyby (np. kropidlak czarny). Przez klimatyzację przepływa powietrze, którym oddychają osoby przebywające w danym pomieszczeniu, dlatego zadbanie o sprawność sprzętu jest tak istotne. Jeśli zależy Państwu na zdrowiu swoim, swoich bliskich, współpracowników, lokatorów, regularne czyszczenie klimatyzacji powinno stać się nawykiem.

 

 

Jak często należy czyścić klimatyzację?

 

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, jak intensywnej eksploatacji poddawana jest klimatyzacja. Ogólnym, najczęściej sugerowanym zaleceniem, jest czyszczenie filtra klimatyzatora co 1-3 miesiące. To dość szerokie widełki i w dużej mierze wynikają z poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo trzeba pamiętać, żeby część zanieczyszczeń usuwać na bieżąco. Dotyczy to zwłaszcza jednostki klimatyzatora split umieszczonej na zewnątrz. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której gromadzą się na niej liście, piach i brud. Z kolei część umieszczoną w domu warto oczyszczać z kurzu raz tygodniu. Największy problem sprawia jednak dokładne czyszczenie całej instalacji. Takie przedsięwzięcie należy przeprowadzać raz w roku.

 

 

Czyszczenie klimatyzatora split - samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów

 

Jeśli decydują się Państwo na samodzielne czyszczenie klimatyzatora, należy zaopatrzyć się w specjalne środki chemiczne. Warto zwrócić uwagę, aby dobrze dopasować je do rodzaju czyszczonej powierzchni, w przeciwnym razie może dojść do jej zniszczenia. Samodzielne czyszczenie klimatyzatora split to nie tylko pielęgnacja filtra, ale też oczyszczenie parowników i skraplaczy. Takie zadanie wymaga delikatności i pewnej wiedzy na temat tego, jak zbudowany jest klimatyzator. Trudno więc dziwić się temu, że wiele osób decyduje się zlecić to zadanie profesjonalistom.

 

Tutaj warto dodać również, że niektóre instalacje są na tyle rozbudowane, że samodzielne ich wyczyszczenie może po prostu być zbyt kłopotliwe i, bez odpowiedniego doświadczenia, dość czasochłonne. Mowa głównie o klimatyzatorach typu multisplit. W przeciwieństwie do klasycznego klimatyzatora split (jednak jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna), mają Państwo wtedy do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną i wieloma jednostkami wewnętrznymi. Taki system stosuje się w całych kompleksach kilku niezależnych od siebie pomieszczeń.

 

Do zalet zlecenia tego zadania zewnętrznej firmie zaliczyć można również upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu. W ofercie naszego przedsiębiorstwa znaleźć można zarówno czyszczenie klimatyzatorów split, jak też profesjonalny przegląd. Część osób korzystających z klimatyzatorów nie przykłada wystarczającej wagi do przeglądów konserwacyjno-serwisowych., mimo że poleca się wykonywać je dwa razy w roku (dotyczy to zarówno przestrzeni mieszkalnych, jak też biurowych). Zlecenie czyszczenia klimatyzatora split profesjonalnej firmie jest świetną okazją do zlecenia wykonania przeglądu. Oprócz profesjonalnej pielęgnacji, wykonany zostanie wtedy również dokładny przegląd obudowy, sprawdzone zostaną pomiary elektryczne oraz skontrolowana będzie wydajność chłodzenia sprzętu. W razie konieczności, specjalista zadba również o wymianę elementów, które uległy awarii lub naturalnemu zużyciu. Zlecając czyszczenie klimatyzatorów split zewnętrznej firmie, mogą więc kompleksowy sposób Państwo kompleksowo zadbać o stan urządzenia oraz, co za tym idzie, o jakość wdychanego powietrza.

 

Przeczytaj także:

 

Copyright © 2014. Expert.